Czym wypełnić worek treningowy

Jak i czym wypełnić worek treningowy?

Zakupiony worek treningowy może mieć specjalne wypełnienie, np. granulat. Możemy także nabyć pusty worek. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze i ułatwiamy transport zakupu do domu. Tylko w tym wypadku musimy go własnoręcznie wypchać. Tylko czym to zrobić? Jest wiele sposobów, wiele materiałów. Od tego co jest w środku będzie zależeć masa przyrządu, to czy się będzie przecierał od środka, oraz jego twardość. Worek treningowy nie może być za miękki – będzie się za bardzo wgniatał przy uderzeniach. Duża ilość luzu między drobinami twardego wkładu będzie powodować przecieranie.

Jest wiele opinii i stereotypów mówiących o tym czym wypełnić worek treningowy. Najpopularniejsze wypychacze to piasek, trociny bądź skrawki materiałów. Przeanalizujmy więc najpopularniejsze z „wypychaczy”.

czym wypełnić worek treningowy piasek

 

Piasek – tani i łatwo dostępny, najcięższy i najtwardszy z tych trzech wypełnień. W tym wypadku szwy worka muszą być bardzo szczelne. Wypełniacz nie dla amatorów. Taki worek treningowy jest bardzo twardy i nieprzywykłe ręce mogą łatwo nabawić się kontuzji: stanów zapalnych stawów, przesileń, obtarć itp. 

Przy tego typu wypełnieniu obowiązkowo należy stosować rękawice bokserskie, ew. dla bardziej zahartowanych bandaż bądź rękawica skórzana. Dużym plusem piasku jest trwałość i odporność na wgniecenia.

Uwaga: przygotowując piasek sprawdź czy nie ma w nim kamieni lub innych ostrych przedmiotów!

 

czym wypełnić worek treningowy trociny

Trociny – tanie i łatwo dostępne (np. z tartaku). Konieczne jest mocne ich upchanie, jak najmocniej, najlepiej kilkukrotnie, przy napełnianiu. Taki worek treningowy jest optymalnie twardy i ciężki. Minusem jest tarcie w środku, zwłaszcza jeśli wśród trocin znajdą się kawałki drewna, należy to dokładnie sprawdzić aby nie uszkodzić materiału.

Po dłuższym używaniu na dnie worka trociny się ubijają. Przez to może ono ulec przetarciu, natomiast u góry będzie pusto. Wkład trzeba wymieniać co kilka miesięcy. Może się wgniatać na kilka cm.

Uwaga: Biorąc trociny z tartaku zwróć uwagę aby nie znajdowały się w nich ostre kawałki drewna!

czym wypełnić worek treningowy ścinki materiału

 

Skrawki materiałów – różnie można je zdobyć, często za darmo z zakładu krawieckiego (nawet podziękują, gdy się weźmie), ew. wykorzystując stare ciuchy. Materiał wytrzymały, lecz stosunkowo lekki i miękki. Konieczne jest bardzo mocne upchanie, żeby worek treningowy nie ulegał wgnieceniu. Czasami zamiennie stosuje się  gazety.

Ścinki materiałów to świetny wypychacz, zaleca się aby kawałki miały kształt pasków, ale biorąc skrawki z zakładu krawieckiego prawdopodobnie Twoje ścinki będą miały różny kształt. Nie przejmuj się tym, ważne jedynie żeby nie były zbyt duże co może Ci utrudnić  szczelne wypchanie worka

 

Jak widać każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Wypchanie jednym wypełnieniem nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Warto zastosować mieszanki. Przedstawię kilka bardzo dobrych metod napełniania, stosowanych przez kluby sztuk walki, siłownie itp. - czyli wszędzie tam, gdzie nieodłącznym elementem jest worek treningowy.

worek treningowy jak wypełnić

 

Piasek + Trociny – uwaga! konieczne jest umieszczenie piasku w workach. W innym wypadku piasek opadnie na dno, a trociny powędrują do góry – bardzo niedobrze. Przykładowo 2 worki po 15 kg, pierwszy na dno. Następnie dajemy trociny upychamy je porządnie i przygniatamy je od góry drugim worem i wiążemy. Worek treningowy powinien być w sam raz ciężki, ale dosyć twardy. Proporcje wypełnienia: zaleca się ok. 60% trocin i 40% piachu. 

Rada – żeby worek był miększy warto wyłożyć boki kawałkiem starego dywanu.

 

Piasek + materiał – Można zrobić analogicznie do przypadku z trocinami, w wypadku, gdy worek treningowy ma długość do ok.120 cm. Najlepszym rozwiązaniem dla długich przyrządów jest napychanie warstwy materiału, następnie wrzucenie kilku: małych worków foliowych przepełnionych piaskiem, obklejonych taśmą izolacyjną. Na to ponownie warstwa materiału i znowu worki. Kilka razy, kontrolując ciężar, by nasz worek treningowy ważył optymalnie. Raczej worki z piaskiem powinny nie stykać się z krawędziami worka bokserskiego.

czym wypełnić worek treningowy

 

 

 

 

Trociny + ziemia – sypiemy na zmianę jedno i drugie, warstwami. Sami wybieramy proporcje, od których będzie zależeć twardość i ciężar. Im więcej ziemi, tym worek będzie twardszy i cięższy.

 

worek treningowy wypełnienie torpeda

 

 

Co to jest torpeda i czy warto ją stosować?

Torpeda to nic innego jak worek materiałowy, przeważnie zamykany na zamek błyskawiczny. Wypełnia się go piaskiem i umieszcza wewnątrz worka w celu jego dociążenia. Waga torpedy po wypełnieniu piaskiem to ok. 20 – 25 kg.

Torpedy warto stosować w celu dociążenia niewielkich worków, które bez dociążenia mogłyby być zbyt lekkie.

 

Worek treningowy możemy wypchać na wiele sposobów. Podane przeze nas metody są sprawdzone na niejednej siłowni, więc śmiało możesz je stosować. Może znajdziesz swoje, idealne dla ciebie rozwiązanie. 

Jeśli masz inne pomysły lub doświadczenia na temat tego czym wypełnić worek treningowy napisz o tym w komentarzu!

 

Zobacz Video poradnik nt wypełnienia w workach bokserskich 

 

Zobacz również:

Jak wybrać właściwy worek treningowy

Test worków treningowych

Jak samemu zrobić worek treningowy

 

 

Komentarze   

 
#14 profile 2016-12-16 11:20 Cytować
 
 
#13 Gosia 2016-02-01 23:18
W opisie worka, który chcę kupić jest napisane, że trociny nie są odpowiednim wypełnieniem do worka -" w workach nie wolno używać trocin - jedynie ścinki są odpowiednim materiałem". Piszę to gdyby się znalazł ktoś taki jak ja kto się zupełnie nie zna a chce mieć dobry materiał.
Cytować
 
 
#12 Gosia 2016-02-01 23:10
Szukam worka treningowego i natknęłam się na taki, który ma 4 łańcuchy, a nie 3 - czy będzie równie wytrzymały? Dodatkowo ma wypełnienie - całość to 21 kg. Jest to worek wykonany z plandeki i ma szwy na bazie nylonu. Nie znam się więc chciałabym się dowiedzieć w taki worek zainwestować, czy szukać czegoś innego?
Cytować
 
 
#11 Gosia 2016-02-01 13:57
Jak wypełnić worek torpedą i czy wystarczy tylko nią wypełnić worek treningowy?
Cytować
 
 
#10 Piotr 2015-11-18 15:20
Ja miałem kamienie akwariowe. I powiem tak, po roku boksowania wywaliłem sam proszek :) Ale jak ktoś nie potrafi uderzać to odradzam, bo połamie łapki.
Cytować
 
 
#9 Michał 2015-06-06 15:07
Można wypełnić worek kukami styropianu??
Cytować
 
 
#8 Piotr 2014-06-29 22:35
ja robię keramzyt z grubymi trocinami
Cytować
 
 
#7 Jancio 2014-03-23 17:39
Ja miałem ścinki materiałów ale ostatnio wymieniłem go kasztanami i jest naprawdę dobry :-)
Cytować
 
 
#6 ostry 2014-02-12 21:28
Dobry jest granulat do wtryskarek, ale drogi. Można go zastąpić zbożem.
Cytować
 
 
#5 jano 2013-03-07 00:53
polecam mieloną gume jest idealna ma odpowiedni ciężar i gęstość
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież