FAQ - najczęstsze pytania.

1. Jaki rozmiar worka treningowego/bokserskiego wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę  dwie sprawy:

- Jaka jest wysokość Twojego pomieszczenia?

Kupując worek dokładnie zmierz wysokość pomieszczenia, weź  pod uwagę że producenci worków treningowych podając wysokość  worka podają wysokość jego ścianki bocznej. Wiszący worek wybrzuszy się nieco od dołu oraz naciągnie pod wpływem swojego ciężaru - realna wysokość worka będzie więc o ok 5-10 cm większa niż podawana przez producentów.  Weź również pod uwagę długość łańcuchów przy worku oraz mocowania sufitowego/haka.  Dobrym pomysłem jest zakup worka który posiada możliwość regulacji długości łańcucha - wówczas bez większych problemów dostosujemy je do swoich potrzeb.

- Do czego będziesz używał swojego worka?

Kupując worek do treningu technik nożnych wybierz worek dłuższy (minimum 150 cm) pozwoli Ci to na trening szerokiego wachlarzu technik nożnych - (low kick- middle kick - high kick). Jeśli planujesz jedynie trening bokserski możesz wybrać worek krótszy (ok 130 cm).  Standardowy rozmiar worka optymalnego do większości rodzajów treningu są worki o wysokości ok 150 cm i średnicy ok 40 cm.

 

2. Jaką wagę powinien mieć worek treningowy?

Wbrew opinii wielu osób początkujących nie jest prawdziwą teza że worek im cięższy tym lepszy. Warto pamiętać że sensem treningu na worku treningowym jest wyrobienie umiejętności uderzania w ruchomy cel, wyczucie dystansu i wyrobienie poprawności pracy na nogach podczas walki. Worek nie może oczywiście być zbyt lekki - zalecana waga worka to ok 50 kg - waga taka zapewnia komfortowy trening oraz jego właściwe zachowanie podczas uderzeń. 

 

3. Jaki worek warto kupić: ze skóry naturalnej, syntetycznej czy z plawilu?

Jedyne opcje które wato wsiąść pod uwagę to plawil lub skóra naturalna. Skóra syntetyczna nie posiada wystarczających parametrów wytrzymałościowych oraz ma tendencje do kruszenia się pod wpływem upływu czasu.

W worek ze skóry warto zainwestować tylko wtedy gdy mamy pewność że użyta do jego produkcji skóra pochodzi z pewnego źródła. Niestety na rynku występuje bardzo wiele odmian skóry znacznie różniących się wytrzymałością.  Jeśli więc kupujemy worek ze skóry naturalnej warto zainwestować w asortyment uznanej marki która działa już na rynku od dłuższego czasu i została zweryfikowana przez dotychczasowych klientów. Ze swojej strony polecamy worki skórzane takich firm jak Fartex lub Sport Masters

Najrozsądniejszym wyborem wydaje się wybór worka wykonanego z plawilu. Materiał ten zapewnia bardzo podobne parametry wytrzymałościowe do dobrej jakościowo skóry naturalnej a przeciwieństwie do niej nie wymaga żadnej konserwacji.

Warto jednak podkreślić, że plawil występuje na rynku w różnych odmianach. W tańszych workach często stosuje sie plawil jednostronny - jest znacznie tańszy ale nie zapewnia takiej wytrzymałości jak plawil dwustronny .  Plawil występuje również w różnych gramaturach (różna grubość materiału) oraz może różnić się wewnętrzną strukturą. Niestety na pierwszy rzut oka można mieć spore trudności z ocenieniem jego jakości warto więc podczas zakupu kierować się zdrowym rozsądkiem - czym grubszy i lepszy jakościowo plawil tym wyższa jest jego cena. Kierując się tą zasadą łatwo się zorientować że zbyt tani worek będzie raczej wykonany z plawilu jednostronnego . Podobnie jak w przypadku worków ze skóry naturalnej warto podczas zakupu wybrać sprawdzoną na rynku markę która z oczywistych powodów będzie dbała aby w sowich wyrobach stosować jedynie dobre jakościowo materiały - ze swojej strony polecamy worki Bushido oraz Sport Masters.

 

4. Czy łańcuch worka treningowego powinien posiadać okrętkę?

Zdecydowanie tak . Brak okrętki powoduje skręcanie się łańcuchów podczas treningu co znacznie pogarsza komfort treningu oraz skraca żywotność taśm mocujących.

 

5. Czy worek powinien posiadać dolne mocowanie?

Nie jest to konieczne. Worek powinien kołysać się podczas treningu. Jeśli ktoś preferuje trening na nieruchomym przyrządzie powinien wybrać makiwarę lub zainwestować w worek stojący.

Dolne mocowanie przydaje się w sytuacjach gdy posiadamy mało miejsca do treningu lub podczas treningu specyficznych kombinacji . Jeśli już chcemy używać dolnego mocowania należy używać do niego elastycznych gum - pod żadnym pozorem nie należy mocować worków sztywnymi linami ponieważ można w ten sposób uszkodzić worek.

 

5. Czy warto dociążać worek treningowy torpedą z piachem?

Torpedy czyli woreczki z piachem stosuje się w celu dociążenia zbyt lekkich worków. Dobrze wypełniony worek powinien mieć właściwą wagę bez jej stosowania. Warto pamiętać że worek w miejscu umieszczenia torpedy będzie twardszy.  Torpedy warto więc stosować tylko wtedy gdy nie jesteśmy w stanie w żaden inny sposób dobrze obciążyć worka.

 

Zobacz również:

Worki treningowe blog

 

Jeśli masz uzyskać odpowiedź na inne pytanie umieść je poniżej w komentarzu:

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież