Jak samemu zrobić worek treningowy?

 

Jak samemu wykonać worek treningowy?

Coś dla majsterkowiczów, lub dla chcących oszczędzić i mieć profesjonalny worek treningowy, mogący się równać z dostępnymi w sklepach modelami. Nie jest to łatwe zadanie ale nie jest również niemożliwe, więc zaczynajmy.

 

worek treningowy jak zrobićCo potrzebujemy:

Trudnością jest zapewne dostanie odpowiednio dużej płachty mocnego materiału, jeśli nie mamy skąd jej zdobyć, musimy wybrać się do sklepu. Można również pozszywać mniejsze kawałki znalezionej materii – ale taki przyrząd będzie podatny na rozdarcie. Im mniej szwów ma worek treningowy tym lepiej.

 

Jeśli już mowa o szyciu – wskazane byłoby posiadanie odpowiednich umiejętności karwickich, lub znajomych którzy mogą to zrobić za nas J

 

Gdy już mamy pozszywany materiał należy szwy poobklejać np. taśmą izolacyjną i starać się w nie nie uderzać!

 

Zacznijmy od bazy, czyli materiału. Jak już wspomnieliśmy ma być MOCNY. Wnętrze będzie obcierać się o ścianki i, żeby worek treningowy nie uległ przedarciu, potrzebujemy grubego i wytrzymałego materiału. Najlepsze opcje to:

 

- skóra – może być jakaś starodawna kurtka skórzana – niestety wystarczy na mały wór;

 

- skaja lub inne materiały skóropodobne, syntetyczne

 

- plavil PW/PCV – tkanina plandekowa

 

- materiał winylowy

 

Musimy się zastanowić jak duży będzie nasz worek treningowy i ile materiału potrzebujemy.  Dajmy na to: 150 cm długości i 40 cm średnicy. Całkiem duży wór – będzie uniwersalny. Liczymy wpierw wymiary boku naszego worka.

 

Przyrząd docelowo ma mieć kształt walca więc będzie to 150 cm na 40 cm*3,14 = ok. 126 cm. Do tego 2 koła o średnicy 40 cm, najlepiej 05-1 cm na zapas, oraz skrawki na łaty na których zawiesimy worek treningowy.

 

Następnie należy złożyć płachtę w rulon i zszyć go gęsto, kilkukrotnie. Utworzyliśmy rurę z materiału. Bierzemy się za dno worka. Bierzemy jedno z wcześniej wykrojonych kół i przyszywamy je bardzo skrupulatnie, gęstym ściegiem do rury. Przykładamy się nawet bardziej niż do zszycia boku. Gdy dno jest szczelnie przymontowane wypychamy nasz worek treningowy w dowolny sposób np. starą odzieżą i piaskiem. Na koniec przyszywamy przykrywę. Nie musi być tak mocno zszyta jak pozostałe części. Będziemy ją odrywać, przy wymienianiu wypełnienia.

 

 

worek treningowy jak zrobićNajtrudniejszym elementem przy tworzeniu przyrządu jest zrobienie łat przytrzymujących łańcuchy, jeśli nasz worek treningowy będzie ciężki, muszą być naprawdę porządne. Istotnym dodatkiem, który sprawi, że nasze dzieło nie będzie fuszerką jest zaciśnięcie kilku małych nitów – po 3-4 na każdej z łat. Najlepiej załatwić szczypce do zaciskania nitów, z możliwością dziurkacza.

Bierzemy płachtę będącą bokiem. Musimy do niej przyszyć łaty. Wycinamy dowolny kształt ze skrawków materiału. Jeśli zależy nam na estetyce, ładnie wygląda kieszonka. Jej szerokość 7 cm, lub więcej.

Wycinamy kształt łaty, która uchem łączy się ze swoim lustrzanym odbiciem. Składamy łatę i robimy dziurę szczypcami. Gdy mamy 4 łaty gotowe przyszywamy je w odpowiednich odległościach od siebie i ok. 6 cm od góry. W moim przypadku: pierwsza kilka cm od kraju, następne w odległości 28 cm. Robimy to w miarę możliwości dokładnie. Teraz przyszła kolej na nity, warto nimi wzmocnić konstrukcję. Robimy dziury w płachcie bocznej i zaciskamy w nich nity.

worek treningowy jak zrobić

 

 

 

Tańszym i prostszym w realizacji rozwiązaniem będzie zastosowanie zamiast łaty zwykłej taśmy, należy jednak pamiętać że kluczową sprawą jest w tej sytuacji jej wytrzymałość oraz sposób szycia. Szew powinien być prowadzony tak jak pokazano na zdjęciu.   

 

 

 

 

worek treningowy jak zrobićOprócz tego potrzebujemy odpowiedni łańcuch. Proponujemy kupić specjalny łańcuch na worek treningowy w sklepie z akcesoriami sportowymi. Ważne żeby były 4 uchwyty na 4 łańcuchach po ok. 6mm grubości. Nie powinien być drogi. Warto również zaopatrzyć się w hak do montażu worka.

 

Zamknięcie jest nieco problemowe. Firmy oferują sznurowania, bądź zamki błyskawiczne. Osobiście nie polecamy zamków błyskawicznych gdyż ich wytrzymałość często jest dość wątpliwa. Najłatwiejszym z rozwiązań jest przeszycie góry worka po jego wypchaniu.

jak zrobić worek treningowy mocowanie

 

 

Zakładamy uchwyty z łańcuchów do łat i zawieszamy nasz worek treningowy. Mocowanie może być z hakiem, lub z uchwytem z karabińczykiem. Trzeba je dobrze przymontować – najlepiej kołkami rozporowymi.

 

 

 

 

Jak zamocować worek treningowy ćwicząc na dworze?

Część osób, zwłaszcza latem, preferuje trening na świeżym powietrzu. Podstawowym problemem jest jednak sposób zamontowania worka treningowego, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości postawienia trwałej platformy. Dwa ciekawe rozwiązania pokazujemy na poniższych filmach. 

Jeśli rozwiązanie przypadło Ci do gustu poniżej filmik pokazujący dokładniej sposób wykonania:

 

 

 

Jak widać żeby zrobić worek treningowy trzeba nieco się namęczyć ale za to jaka satysfakcja po jego wykonaniu J

 

Nie każdy jednak potrzebuje profesjonalnego worka treningowego, dla osób które chcą poćwiczyć rekreacyjnie, lub chcą sprawdzić czy taki trening im odpowiada mogą zrobić sobie worek treningowy łatwiejszymi i prostszymi sposobami:

 

Jak  zrobić worek treningowy małym kosztem i niewielkim nakładem pracy?

Worek treningowy z nogawek. Musimy mieć spodnie z jak najgrubszego materiału, najlepiej szerokie, skejtowskie. Odcinamy nogawki, przekrajamy je by tworzyły prostokąty. Zszywamy porządnie w jedną całość, dzięki temu nasz worek będzie szeroki, jeśli nogawki są bardzo szerokie możemy ich nie przecinać i przyszyć je wzdłuż i będziemy mieli naprawdę długi worek treningowy. Następnie związujemy dół sznurkiem najmocniej jak się tylko da, kilkukrotnie. Wypychamy piaskiem i skrawkami materiałów. Dla wzmocnienia można dwa takie worki wykonać, po czym jeden wsadzić do drugiego. Mniej wypełnienia wejdzie do środka, więc będzie lżejszy, ale za to dużo wytrzymalszy. Dobrym pomysłem również jest oklejenie szwów nogawek, co zabezpieczy je przed rozpruciem.

 

Worek treningowy z dywanu/wykładziny

Ciekawy pomył zwłaszcza dla dzieciaków - zobacz sam.

 

Worek treningowy z opony

Myślisz że to niemożliwe? Zobacz na poniższym filmie.

Worek treningowy z piłki.

Jednym z typów worków treningowych są tzn. "refleksówki" zobacz jak mozna ją wykonać ze zwykłej piłki.

Worek treningowy "po ziemniakach" -  Najtańszy, lecz najbardziej niepraktyczny sposób to zwykły worek: taki do piachu, albo do zboża. Wypychamy go analogicznie, np. materiałem i piaskiem, przy czym piasek lepiej w małych workach, oklejonych taśmą izolacyjną. Taki worek treningowy raczej wielu sesji nie przetrwa, ale jego zaletą jest prostota – w wypadku destrukcji bez problemu można wykonać kolejny.

 

Worek treningowy w opon - szczegóły jego wykonania pokazano na poniższym filmie


Zobacz również:

Czym wypełnić worek treningowy 

Jak wybrać właściwy worek treningowy

Test worków treningowych

Rodzaje worków bokserskich

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież