Jak wybrać odpowiedni worek?

Jaki worek treningowy kupić? Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Każdy chcący zakupić worek treningowy staje przed niełatwym zadaniem. Na rynku jest szeroka oferta od tanich worków z supermarketu  za kilkadziesiąt złotych do nawet kilku tysięcy złotych  w przypadku profesjonalnego i markowego sprzętu.

Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie worek treningowy tak aby mieć solidny sprzęt, który nie zawiedzie naszych oczekiwań, ale jednocześnie nie przepłacać za niego?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy przeanalizować każdy z elementów worka treningowego pod kontem użyteczności i wytrzymałości, zatem zaczynajmy:

 

 

Materiał

Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw w przypadku wyboru odpowiedniej oferty.  Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wybór skóry naturalnej, trzeba jednak liczyć się z dużym kosztem takiego worka a nie każdy chce lub może przeznaczyć na ten cel zbyt dużo swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Jaka jest, więc alternatywa? Zdecydowanie Palwil.

Plawil to bardzo wytrzymały materiał wykorzystywany głownie do produkcji plandek, powłok i namiotów wojskowy.  W ostatnim czasie, głownie ze względu na niewielki koszt (w porównaniu ze skórą naturalną) jest to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji worków treningowych. 

Pamiętaj jednak, że plavil plavilowi nie równy - ważna jest odpowiednia gramatura oraz jego wzmocnienie. Zaleca się aby gramatura plavilu wynosiła 650 g/m2 - zapewni ona odpowiednią wytrzymałość przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności.

Łańcuchy

Jest to kolejna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę przy zakupie worka -  a konkretnie na dwie rzeczy:

  •  kształt mocowań

Unikaj tzn. „ringów” – powodują one zwiększone obciążenie taśm mocujących worek a co się z tym wiąże są przyczyną ich zrywania.  Mocowania powinny mieć kształt trójkątów tak jak na poniższym zdjęciu. Mocowania takie są nieznacznie droższe ale zdecydowanie warto w nie zainwestować.

worek treningowy bushido

 

  • struktura łańcuchów

Poszczególne elementy łańcucha powinny być zgrzewane, cześć producentów stosuje tzn. zakręcane karabińczyki – chyba nikogo nie trzeba przekonywać że fabrycznie zgrzany łańcuch jest trwalszy niż skręcany. Warto zwrócić uwagę na to aby mocowanie worka posiadało okrętkę. Zabezpieczy go to przed skręcaniem się łańcuchów w trakcie treningu.

 

 

 

Wypełnienie

O rodzaju wypełnień worków treningowych można poczytać a artykule - Czym wypełnić worek treningowy - Decydując się jednak na zakup worka wypełnionego, najlepszym rozwiązaniem jest zakup worka wypełnionego ścinkami materiałów. Warto również zwrócić uwagę na mocne ubicie wypełniacza, co będzie miało wpływ zarówno na wagę worka jak i komfort treningu na nim. 

 

Taśmy mocujące.

Taśma powinna mieć długość co najmniej 10 cm jednak czym więcej tym lepiej. Najlepiej jeśli taśmy są jeszcze dodatkowo obszyte pasem okalającym – znacznie zwiększy to ich wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia.

 

Pas okalający 

Nie wszyscy producenci worków treningowych go stosują warto jednak zainwestować w worek który go posiada - wzmacnia on wytrzymałość taśm i jednocześnie maskuje je, dzięki czemu worek lepiej wygląda i nie wystają taśmy, które podczas uderzeń powodują otarcia rąk.

 

Haft / logo

Uwaga – cześć firm stosuje hafty, jak wiadomo powstają one przez setki małych dziurek które osłabiają materiał! Dodatkowo taki haft jest bardzo nie praktyczny, liczne uderzenia w niego mogą spowodować przecięcie skóry. Część producentów tłumaczy, że haft wykonany jest na oddzielnym materiale, więc nie osłabia jego struktury – ale przecież ten materiał jest przyszyty na worek i to z kolei on powoduje osłabienie jego struktury. Zasada jest więc prosta – każde szycie lub haft osłabia worek dlatego powinno się je maksymalnie ograniczać.

Najlepszym rozwiązaniem są zatem nadruki (sitodruk) – wyglądają one estetycznie a jednocześnie w żaden sposób nie naruszają struktury materiału.

Zamykanie worka

Większość producentów stosuje zamki błyskawiczne, często jednak skrawki materiałów lub trociny (w zależności od wypełnienia) wchodzą w ząbki zamka niszcząc go. Zamki błyskawiczne to rozwiązanie tanie jednak mocno nie zalecane w worku treningowym gdyż znacznie obniża jego trwałość.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamykanie sznurowane, należy jednak zwrócić uwagę aby pod sznurowaniem była wszyta specjalna zakładka, która będzie chroniła zawartość worka przed wypadaniem w trakcie treningu.

worek treningowy bushido

 

 

Zobacz również:

Rodzaje worków treningowych

Test worków treningowych

Jak samemu zrobić worek treningowy 

 

 

 

Komentarze   

 
#3 Poczatki 2015-02-09 21:40
http://bushido-sport.pl/product-pol-30-Worek-treningowy-bokserski-DBD-Bushido-140x40-40-kg.html czy ten worek będzie dobry dla osoby początkującej - nastolatki 180 cm wzrostu?
Cytować
 
 
#2 speedy 2014-01-28 12:19
Cytuję Kosa:
Ja mam worek bushido, za tą cenę nic lepszego się nie dostanie, pozdro


Jeśli chodzi o worki z plawilu to faktycznie trudno o lepszy ale jak ktoś ma więcej kasy to polecam fairtexy moim zdaniem najlepsze worki na rynku
Cytować
 
 
#1 Kosa 2012-06-14 10:00
Ja mam worek bushido, za tą cenę nic lepszego się nie dostanie, pozdro
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież